Used 2020 SANY Mercedes 62m Concrete Pump Truck
Place of Origin: China
Brand: SANY
Year: 2020
Pumping Height: 62 meters
Chassis: Mercedes-Benz
working hours:1200h
Mileage:32000km
Condition: Excellent original condition
Used 2020 SANY Mercedes 62m Concrete Pump Truck Key Features
Place of Origin: China
Brand: SANY
Year: 2020
Pumping Height: 62 meters
Chassis: Mercedes-Benz
working hours:1200h
Mileage:32000km
Condition: Excellent original condition
We are offering a Used 2020 SANY Mercedes 62m Concrete Pump Truck
mounted on a reliable Mercedes-Benz chassis, available now in excellent working condition.
This pump truck is well-maintained, with stable performance, strong pumping efficiency, and all major components functioning perfectly. It is ideal for a wide range of construction projects and ready for immediate delivery.
Used 2020 SANY Mercedes 62m Concrete Pump Truck Specification
| Specification | Details |
| Brand | SANY |
| Model | SYM5442THBEB 620C-10A |
| Manufacture Date | 2020 |
| Chassis | Mercedes-Benz |
| Boom Reach | 61.1 m (often referred to as “SANY 62M”) |
| Horizontal Reach | 55.9 m |
| Max Theoretical | 180 m³/h |
| Max Theoretical Pressure | 13 MPa |
| Emission Standard | Euro 5 |
| Engine | OM470LA.5-54
|
| Pump Hours | 1259h |
| Total Output Volume | 92466 m³ |
| Mileage | 32000km |
| Kerb Weight | 43870kg |
| Gross Weight | 44000kg |
| Dimensions (L×W×H) | 14550mm X 2550mm X4000mm |
| Condition | Used, Good Condition, Export-Ready |
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 unit
Packaging Details: Roro Ship, Cargo Bulk Ship, Heavy Lift Ship, Container Ship
Delivery Time: Factory delivery: 7-15 days
Payment Terms: L/C,T/T

We are a professional supplier of used concrete pump trucks, offering Zoomlion, SANY, Putzmeister, and XCMG equipment with strict quality inspection and competitive export prices.
If you are looking for a good used concrete pump truck ,contact us today for latest price, videos, and shipping details.
Used 2020 SANY Mercedes 62m Concrete Pump Truck Specification
| Specification | Details |
| Brand | SANY |
| Model | SYM5442THBEB 620C-10A |
| Manufacture Date | 2020 |
| Chassis | Mercedes-Benz |
| Boom Reach | 61.1 m (often referred to as “SANY 62M”) |
| Horizontal Reach | 55.9 m |
| Max Theoretical | 180 m³/h |
| Max Theoretical Pressure | 13 MPa |
| Emission Standard | Euro 5 |
| Engine | OM470LA.5-54
|
| Pump Hours | 1259h |
| Total Output Volume | 92466 m³ |
| Mileage | 32000km |
| Kerb Weight | 43870kg |
| Gross Weight | 44000kg |
| Dimensions (L×W×H) | 14550mm X 2550mm X4000mm |
| Condition | Used, Good Condition, Export-Ready |