2012 Putzmeister 36m used Concrete Pump Truck
Brand: Putzmeister
Year: 2012
Pumping Height: 36meters
Chassis: Mercedes-Benz
Condition: Excellent condition
Maintenance: Regularly serviced and inspected
Availability: Ready for shipment
2012 Putzmeister 36m used Concrete Pump Truck Key Features
Brand: Putzmeister
Year: 2012
Pumping Height: 36meters
Chassis: Mercedes-Benz
Condition: Excellent condition
Maintenance: Regularly serviced and inspected
Availability: Ready for shipment
2012 Putzmeister 36m used Concrete Pump Truck Specification
| Specification | Details |
| Brand | Putzmeister |
| Model | SO5270THB |
| Manufacture Date | 2012 |
| Chassis | Mercedes-Benz Actros 3341 |
| Boom Reach | 36 m |
| Horizontal Reach | 58.9 m |
| Max Theoretical Pressure | 148m3/h |
| Emission Standard | Euro 3 |
| Engine | OM501LA.III/17
|
| Pump Hours | 1262 h |
| Mileage | 23000km |
| Kerb Weight | 26805kg |
| Gross Weight | 27000kg |
| Dimensions (L×W×H) | 11450mm X 2400mm X3980mm |
| Condition | Used, Good Condition, Export-Ready |
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 unit
Packaging Details: Roro Ship, Cargo Bulk Ship, Heavy Lift Ship, Container Ship
Delivery Time: Factory delivery: 7-15 days
Payment Terms: T/T

2012 Putzmeister 36m used Concrete Pump Truck Specification
| Specification | Details |
| Brand | Putzmeister |
| Model | SO5270THB |
| Manufacture Date | 2012 |
| Chassis | Mercedes-Benz Actros 3341 |
| Boom Reach | 36 m |
| Horizontal Reach | 58.9 m |
| Max Theoretical Pressure | 148m3/h |
| Emission Standard | Euro 3 |
| Engine | OM501LA.III/17
|
| Pump Hours | 1262 h |
| Mileage | 23000km |
| Kerb Weight | 26805kg |
| Gross Weight | 27000kg |
| Dimensions (L×W×H) | 11450mm X 2400mm X3980mm |
| Condition | Used, Good Condition, Export-Ready |