2018 Putzmeister 38m Used Concrete Pump Truck
Brand: Putzmeister
Year: 2018
Pumping Height: 38meters
Chassis: Mercedes-Benz
Condition: Excellent condition
Maintenance: Regularly serviced and inspected
Availability: Ready for shipment
2018 Putzmeister 38m used Concrete Pump Truck Key Features
Brand: Putzmeister
Year: 2018
Pumping Height: 38 meters
Chassis: Mercedes-Benz
Condition: Excellent condition
Maintenance: Regularly serviced and inspected
Availability: Ready for shipment
2018 Putzmeister 38m used Concrete Pump Truck Specification
| Specification | Details |
| Brand | Putzmeister |
| Model | SG5270THB |
| Manufacture Date | 2018 |
| Chassis | Mercedes-Benz Actros 3341E5 |
| Boom Reach | 38 m |
| Max Theoretical Pressure | 140m3/h |
| Emission Standard | Euro 5 |
| Engine | OM501LA.V/3 |
| Pump Hours | 1755 h |
| Mileage | 80979km |
| Kerb Weight | 26805kg |
| Gross Weight | 27000kg |
| 12110mm X 2490mm X3950mm | |
| Condition | Used, Good Condition, Export-Ready |
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 unit
Packaging Details: Roro Ship, Cargo Bulk Ship, Heavy Lift Ship, Container Ship
Delivery Time: Factory delivery: 7-15 days
Payment Terms: T/T

2018 Putzmeister 38m used Concrete Pump Truck Specification
| Specification | Details |
| Brand | Putzmeister |
| Model | SG5270THB |
| Manufacture Date | 2018 |
| Chassis | Mercedes-Benz Actros 3341E5 |
| Boom Reach | 38 m |
| Max Theoretical Pressure | 140m3/h |
| Emission Standard | Euro 5 |
| Engine | OM501LA.V/3 |
| Pump Hours | 1755 h |
| Mileage | 80979km |
| Kerb Weight | 26805kg |
| Gross Weight | 27000kg |
| 12110mm X 2490mm X3950mm | |
| Condition | Used, Good Condition, Export-Ready |