38m 2015model Sany Used Concrete Pump Truck on Mercedes Benz
Brand: Sany
Year: 2015
Pumping Height: 38meters
Chassis: Mercedes-Benz
Condition: Excellent condition
Maintenance: Regularly serviced and inspected
Availability: Ready for shipment
38m 2015model Sany Used Concrete Pump Truck Key Features
Brand: Sany
Year: 2015
Pumping Height: 38meters
Chassis: Mercedes-Benz
Condition: Excellent condition
Maintenance: Regularly serviced and inspected
Availability: Ready for shipment
38m 2015model Sany Used Concrete Pump Truck Specification
| Specification | Details |
| Brand | Sany |
| Model | SY5282THB 380C-8 |
| Manufacture Date | 2015 |
| Chassis | Mercedes-Benz Actros 3341 |
| Boom Reach | 38m |
| Horizontal Reach | 34m |
| Max Theoretical Pressure | 140m3/h |
| Emission Standard | Euro 4 |
| Engine model | OM501LA.IV/3 |
| Pump Hours | 2000 h+ |
| Mileage | 80000km |
| Kerb Weight | 26805kg |
| Gross Weight | 27800kg |
| Dimensions (L×W×H) | 11450mm X 2500mm X3930mm |
| Condition | Used, Good Condition, Export-Ready |
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 unit
Packaging Details: Roro Ship, Cargo Bulk Ship, Heavy Lift Ship, Container Ship
Delivery Time: Factory delivery: 7-15 days
Payment Terms: T/T

38m 2015model Sany Used Concrete Pump Truck Specification
| Specification | Details |
| Brand | Sany |
| Model | SY5282THB 380C-8 |
| Manufacture Date | 2015 |
| Chassis | Mercedes-Benz Actros 3341 |
| Boom Reach | 38m |
| Horizontal Reach | 34m |
| Max Theoretical Pressure | 140m3/h |
| Emission Standard | Euro 4 |
| Engine model | OM501LA.IV/3 |
| Pump Hours | 2000 h+ |
| Mileage | 80000km |
| Kerb Weight | 26805kg |
| Gross Weight | 27800kg |
| Dimensions (L×W×H) | 11450mm X 2500mm X3930mm |
| Condition | Used, Good Condition, Export-Ready |