2020 Sany 56m Truck Mounted Concrete Pump For Sale
Brand: SANY
Year: 2020
Pumping Height: 56meters
Chassis: Mercedes-Benz
Condition: Excellent original condition
Maintenance: Regularly serviced and inspected
Availability: Ready for shipment
2020 Sany 56m Truck Mounted Concrete Pump Key Features
Brand: SANY
Year: 2020
Pumping Height: 56meters
Chassis: Mercedes-Benz
Condition: Excellent original condition
Maintenance: Regularly serviced and inspected
Availability: Ready for shipment
2020 Sany 56m Truck Mounted Concrete Pump Specification
| Specification | Details |
| Brand | SANY |
| Model | SYM5449THBE |
| Manufacture Date | 2020 |
| Chassis | Mercedes-Benz, Arocs 4143 8X4 |
| Boom Sections | 6 sections |
| Boom Reach | 56 m |
| Horizontal Reach | 51m |
| Max Theoretical Output | 180 m³/h |
| Max Theoretical Pressure | 12 MPa |
| Emission Standard | Euro 5 |
| Engine | OM470LA.5-54 |
| Pump Hours | 1097 h |
| Total Output Volume | 85000m³ |
| Kerb Weight | 43870kg |
| Gross Weight | 44000kg |
| Dimensions (L×W×H) | 13860mmX2550mmX4000mm |
| Condition | Used, Good Condition, Export-Ready |
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 unit
Packaging Details: Roro Ship, Cargo Bulk Ship, Heavy Lift Ship, Container Ship
Delivery Time: Factory delivery: 7-15 days
Payment Terms: T/T

2020 Sany 56m Truck Mounted Concrete Pump Specification
| Specification | Details |
| Brand | SANY |
| Model | SYM5449THBE |
| Manufacture Date | 2020 |
| Chassis | Mercedes-Benz, Arocs 4143 8X4 |
| Boom Sections | 6 sections |
| Boom Reach | 56 m |
| Horizontal Reach | 51m |
| Max Theoretical Output | 180 m³/h |
| Max Theoretical Pressure | 12 MPa |
| Emission Standard | Euro 5 |
| Engine | OM470LA.5-54 |
| Pump Hours | 1097 h |
| Total Output Volume | 85000m³ |
| Kerb Weight | 43870kg |
| Gross Weight | 44000kg |
| Dimensions (L×W×H) | 13860mmX2550mmX4000mm |
| Condition | Used, Good Condition, Export-Ready |