2019 Sany Volvo 70m Pump Truck for Sale
Brand: SANY
Year: 2019
Pumping Height: 70meters
Chassis: Volvo
Condition: Excellent condition , upgraded
Maintenance: Regularly serviced and inspected
Availability: Ready for shipment
2019 Sany Volvo 70m Pump Truck for Sale Key Features
located in changsha city, china
very nice condition , low working hours,already wellmainted , ready to ship worldwide
Brand: SANY
Year: 2019
Pumping Height: 70meters
Chassis: Volvo
Condition: Excellent condition , upgraded
Maintenance: Regularly serviced and inspected
Availability: Ready for shipment
2019 Sany Volvo 70m Pump Truck Specification
| Specification | Details |
| Brand | SANY |
| Model | SYM5533THB |
| Manufacture Date | 2019 |
| Chassis | volvo |
| Boom Sections | 6 sections |
| Boom Reach | 69.1m (often referred to as “SANY 70M”) |
| Horizontal Reach | 65.5 m |
| Max Theoretical | 180 m³/h |
| Max Theoretical Pressure | 12 MPa |
| Emission Standard | Euro 5 |
| Engine | D13C500S |
| Pump Hours | 976 h |
| Total Output Volume | 78000m³ |
| Kerb Weight | 52870kg |
| Gross Weight | 53000kg |
| Dimensions (L×W×H) | 15780mm X 2550mm X4000mm |
| Condition | Used, Good Condition, Export-Ready |
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 unit
Packaging Details: Roro Ship, Cargo Bulk Ship, Heavy Lift Ship, Container Ship
Delivery Time: Factory delivery: 7-15 days
Payment Terms: T/T

2019 Sany Volvo 70m Pump Truck Specification
| Specification | Details |
| Brand | SANY |
| Model | SYM5533THB |
| Manufacture Date | 2019 |
| Chassis | volvo |
| Boom Sections | 6 sections |
| Boom Reach | 69.1m (often referred to as “SANY 70M”) |
| Horizontal Reach | 65.5 m |
| Max Theoretical | 180 m³/h |
| Max Theoretical Pressure | 12 MPa |
| Emission Standard | Euro 5 |
| Engine | D13C500S |
| Pump Hours | 976 h |
| Total Output Volume | 78000m³ |
| Kerb Weight | 52870kg |
| Gross Weight | 53000kg |
| Dimensions (L×W×H) | 15780mm X 2550mm X4000mm |
| Condition | Used, Good Condition, Export-Ready |
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 unit
Packaging Details: Roro Ship, Cargo Bulk Ship, Heavy Lift Ship, Container Ship
Delivery Time: Factory delivery: 7-15 days
Payment Terms: T/T