2019 Zoomlion 63m Used Concrete Pump Truck for Sale | Mercedes-Benz Chassis
- Brand:Zoomlion
- Year:2019
- Model:ZLJ5440THBBE
- Boom Length:63 meters
- Chassis Brand:Mercedes-Benz
- Working hours:2155h
- Mileage:26000km
- Condition:Used / Excellent Condition
- Inspection:Fully Tested and Serviced
- Availability:Ready for Shipment
2019 Zoomlion 63m Used Concrete Pump Truck Key Features
- Brand:Zoomlion
- Year:2019
- Model:ZLJ5440THBBE
- Boom Length:63 meters
- Chassis Brand:Mercedes-Benz
- Working hours:2155h
- Mileage:26000km
- Condition:Used / Excellent Condition
- Inspection:Fully Tested and Serviced
- Availability:Ready for Shipment
2019 Zoomlion 63m Used Concrete Pump Truck Specification
| Specification | Details |
| Brand | Zoomlion |
| Model | ZLJ5440THBBE |
| Manufacture Date | 2019 |
| Chassis | Mercedes-Benz Arctros4141 |
| Boom Reach | 62.1m |
| Horizontal Reach | 56.9m |
| Max Theoretical | 180 m³/h |
| Max Theoretical Pressure | 11MPa |
| Emission Standard | Euro 5 |
| Engine | OM501LA.V/3 |
| Pump Hours | 2155h |
| Milegage | 26000km |
| Total Output Volume | 140130m³ |
| Kerb Weight | 43870kg |
| Gross Weight | 44000kg |
| Dimensions (L×W×H) | 13915mm X 2530mm X4000mm
|
| Condition | Used, Original Condition, Export-Ready |

We are a professional supplier of used concrete pump trucks, offering Zoomlion, SANY, Putzmeister, and XCMG equipment with strict quality inspection and competitive export prices.
If you are looking for a 2019 Zoomlion 63m used concrete pump truck for sale, contact us today for latest price, videos, and shipping details.
2019 Zoomlion 63m Used Concrete Pump Truck Specification
| Specification | Details |
| Brand | Zoomlion |
| Model | ZLJ5440THBBE |
| Manufacture Date | 2019 |
| Chassis | Mercedes-Benz Arctros4141 |
| Boom Reach | 62.1m |
| Horizontal Reach | 56.9m |
| Max Theoretical | 180 m³/h |
| Max Theoretical Pressure | 11MPa |
| Emission Standard | Euro 5 |
| Engine | OM501LA.V/3 |
| Pump Hours | 2155h |
| Milegage | 26000km |
| Total Output Volume | 140130m³ |
| Kerb Weight | 43870kg |
| Gross Weight | 44000kg |
| Dimensions (L×W×H) | 13915mm X 2530mm X4000mm
|
| Condition | Used, Original Condition, Export-Ready |