2021 Sany 56m Pump Truck
Year of Manufactured : 2021
Vertical Reach: 56m
Working hours: 1000+
Milage :19638 km
Gross Weight: 44000kg
Description of this SANY 56m Concrete Pump Truck
Boost your concrete business with this SANY 56m Concrete Pump Truck,
equipped with a high-performance Rexroth main hydraulic pump, ensuring stable output and reliable operation,Without any problems, no oil leakage , no boom crack, 100% original condition .
This 56m pump truck has just been Come back from the job site, maintaining its original condition with outstanding performance. It has been fully inspected by our professional engineering team to guarantee top working status without major issues.
Compliant with EURO 5 emission standards, it’s a smart, eco-conscious choice for projects with environmental requirements.
2021 Sany 56m Concrete Pump Truck Key Features:
Year of Manufactured : 2021
Vertical Reach: 56m
Working hours: 1000+
Milage :19638 km
Gross Weight: 44000kg
Condition: Excellent / Original condition
2021 Sany 56m Concrete Pump Truck Specification
| Specification | Details |
| Brand | SANY |
| Model | SYM5445THB |
| Manufacture Date | 2021 |
| Chassis | Sany chassis |
| Boom Sections | 6 sections |
| Boom Reach | 56 m |
| Horizontal Reach | 51m |
| Max Theoretical Output | 180 m³/h |
| Max Theoretical Pressure | 12 MPa |
| Emission Standard | Euro 5 |
| Engine | D12C5-490E0 |
| Pump Hours | 1000 h |
| Mileage | 19638km |
| Kerb Weight | 43870kg |
| Gross Weight | 44000kg |
| Dimensions (L×W×H) | 14160mmX2550mmX4000mm |
| Condition | Used, Good Condition, Export-Ready |
Buy Sany 56m Concrete Pump Truck directly from China
We specialize in exporting high-quality used concrete pump trucks.
All equipment is:
- Professionally inspected
- Fully tested before delivery
- Sourced through a nationwide network to ensure best pricing
