Zoomlion Used Concrete Trailer Pump 9018
Product Details
Place of Origin: China
Brand Name: Zoomlion
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 1 section
Price: 35000-50000 USD
Packaging Details: Roro Ship, Cargo Bulk Ship
Delivery Time: 7-20 work days
Payment Terms: L/C T/T D/P
Ground tow pump 9018 Specification
| Brand name | zoomlion |
| Pump model | HBT9018C-5D |
| Pump year | 2020 |
| Pump hours | 190h |
| Boom sections | — |
| Vertical Reach56 | — |
| Horizontal Reach | — |
| Max Concrete Output | — |
| Conrete Press. | 18/10 MPa |
| Radio Remote conctrol | concrete pump remote controller |
| Radio Remote Brand | remote controller HBC |
| Condition | Used but stable condition |
| Repair standard | Basic maintenance |
| Truck brand | |
| Engine Type | Diesel |
| Max.Engine Power | |
| Dimension(L*W*H) | 7330mm*2125mm*2665mm |
| Total Weight | 7300kg |
| Maintenance items | Hopper accessory; sheet metal;check and test all system; cleaning |

Delivery Case


Ground tow pump 9018 Specification
| Brand name | zoomlion |
| Pump model | HBT9018C-5D |
| Pump year | 2020 |
| Pump hours | 190h |
| Boom sections | — |
| Vertical Reach56 | — |
| Horizontal Reach | — |
| Max Concrete Output | — |
| Conrete Press. | 18/10 MPa |
| Radio Remote conctrol | concrete pump remote controller |
| Radio Remote Brand | remote controller HBC |
| Condition | Used but stable condition |
| Repair standard | Basic maintenance |
| Truck brand | |
| Engine Type | Diesel |
| Max.Engine Power | |
| Dimension(L*W*H) | 7330mm*2125mm*2665mm |
| Total Weight | 7300kg |
| Maintenance items | Hopper accessory; sheet metal;check and test all system; cleaning |